Nowość „Albercie, ty złodzieju!”

Nowość „Albercie, ty złodzieju!” Autor Gunilla Bergström, Ilustracje Gunilla Bergström, Tłumaczenie Katarzyna Skalska, kategoria wiekowa 3+ Wydawnictwo Zakamarki

Rozpoczyna się nowy rok szkolny, a więc przed dziećmi nowe cele, przyjaźnie, przygody. Jednak mogą się również wydarzyć sytuacje dosyć niekomfortowe. Relace w tym ulu, jakim jest klasa, mogą być przeróżne. Pytajmy Nasze dziecko, czy wszystko jest w porządku. Książka „Albercie, ty złodzieju” opisuje podobną sytuację. Koledzy i koleżanki wytykają Alberta palcami. Oskarżają go o coś, czego nie zrobił. Chłopak postanawia udowodnić, że jest niewinny, ale czy mu się to uda.
Książka pokazuje, że warto mówić głośno o swoich problemach, uczula dziecko na niesprawiedliwość i uczy, że w życiu czasem jeden prawdziwy przyjaciel jest więcej wart niż kilku innych,którzy tylko nazywają się przyjaciółmi.
Czytelnik może utożsamić się z głównym bohaterem, przeżywa on bowiem podobne rozterki co jego rówieśnicy. Dzieci rozpoznają w Albercie swoje zachowania i emocje (te dobre, ale też te trudne). Książki o Albercie, tłumaczone na kilkadziesiąt języków, rozeszły się dotąd w niemal dziewięciomilionowym nakładzie w Szwecji i poza jej granicami, a na ich kanwie powstały liczne spektakle teatralne i filmy animowane. W Szwecji to już kultowa seria, licząca ponad trzydzieści tytułów. Jej autorka i ilustratorka, Gunilla Bergström, otrzymała za swoją twórczość wiele nagród i wyróżnień, włącznie z wyborem jej książki na książkę roku 1997 przez szwedzkie Jury Dziecięce. W 2012 roku minęło 40 lat od ukazania się pierwszej historii o Albercie Albertsonie, który w Szwecji nazywa się Alfons Åberg. Przy okazji jubileuszu Gunilla Bergström uhonorowana została przez szwedzki rząd medalem Illis quorum za „nowatorską twórczość literacką i ilustratorską znakomicie ukazującą świat z dziecięcej perspektywy”. Książki o Albercie cieszą się niesłabnącą popularnością i wciąż powstają nowe.

#

gunillabergström #zakamarki #nowość #albert #albercietyzlodzieju
#bookskids

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s